Cfare eshte fotosinteza?

Bimet e kriojne vete ushqimin e tyre ,duke kapur driten e diellit nepermjet klorofilit. Proteinat dhe enzimat perdorin driten e diellit per te krijuar hidrogjen, elektrone dhe oksigjen. Oksigjeni clirohet gjate konvertimit te dioksidit te karbonit ne karbohidrate  ,ose ushqimin e bimeve. Cdo vit bimet konvertojne 1.012 bilion ton CO2 ne energji , kryesisht ne formen e ushqimit ose reservave. Fotosinteza eshte nje proces i paster , i plote dhe i pademshem . U deshen biliona vjet per bimet te fitonin kete aftesi.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

2 Përgjigje te Cfare eshte fotosinteza?

  1. si kryhet fotosintesa tek bimet

  2. ana thotë:

    kush e dalloj kete per hee te pare?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s