Cfare jane experiencat afer vdekjes?

Disa shkencetare besojne se keto eksperienca qe perjetohen , shkaktohen nga disa procese te cilat ndodhin ne tru nga mungesa e oksigjenit. Mendohet se mungesa e oksigjenit ben te mundur lirimin e nje kimikati akoma te pazbuluar me qellim per te mbrojtur neuronet nga demtimi , ose nje fluks i larte i endorfines, apo aktivitet elektrik qe prodhon halucinacione. Nje teori tjeter eshte qe dioksidi i karbonit qe ndodhet ne gjak e shkakton kete efekt. Jo te gjithe perjetojne eksperienca te tilla ne mungese te oksigjenit apo nga perqendrimi i larte i dioksidit te karbonit.

Advertisements
Ky zë u postua te Shkence dhe u etiketua si , . Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s