A eshte Dielli yne unik?

The Sun is just like the other starsDielli eshte si te gjithe yjet e tjere qe shohim naten. Yjet qe ne shohim  te ndricojne ne qiell naten ndodhen me mijera vite drite larg planetit Toke. Nga ana tjeter Dielli eshte vetem 8 minuta drite larg nesh. Kjo eshte nje diference e madhe , madje eshte edhe arsyeja perse Dielli yne duket me i madh dhe me i nxehte se yjet e tjere. Dielli klasifikohet ne tipin G2 te yjeve. Ky klasifikim bazohet ne temperaturen dhe sasine e drites e leshon. Ndodhen me biliona yje ne hapesire qe kane te njejtin tip klasifikimi si Dielli yne.

Advertisements
Ky zë u postua te Shkence dhe u etiketua si , , , , , , . Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s