Cili eshte ndryshimi midis nje meteori dhe nje meteoriti?

Meteroret dhe meteoritet vijne nga masa te medha te perbera prej lendeve qe ndodhen ne hapesire. Nje meteor quhet ndryshe nje yll e rrezohet– ky eshte rasti kur ne qiell dallohet nje drite e can permes erresires dhe kjo ndodh kur nje meteor hyn ne atmosferen e Tokes dhe digjet. Nje meteorit eshte shume i madh dhe per kete arsye ato arrijne ne toke te padjegur plotesisht nga atmosfera. Keto kane burime te ndryshme duke perfshire planetet e tjere dhe henen. Disa meteorite kane lene shenja ne siperfaen e tokes , ne formen e kratereve.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s