Pse eshte Urani si Saturni?

Si Saturni edhe Urani ka unaza. Unazat e Uranit te perbera nga plluhuri i hapesires dhe copa te medha akulli, jane shume pak te dukshme dhe nevojiten instrumente te vecanta per tu gjetur. Anija hapesinore ‘voyager’  dergoi pamje te unazave te Uranit duke na lejuar te mesojme me shume per to. Teleskopi i hapesires Hubble ofroi informacione interesante mbi shtresat e atmosferes se Uranit , duke treguar ngjyra te ndryshme qe u perkasin shtresave te atmosferes dhe nje linje e kuqe e tregonte se nje mjegull rrethonte planetin.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s