Si eshte temperatura ne Merkur?

Merkuri praktikisht nuk ka fare atmosfere pasi eshte shume i vogel ne mase aq afer diellit saqe fusha e tij gravitacionale eshte shume e dobet per te terhequr gazrat. Prandaj temperatura e Merkurit percaktohet nga dielli. Gjate dites temperaturat jane shume te larta dhe arrijne 450 grade celcius-aq nxehte saqe mund te shkrije kallajin dhe plumbin. Naten temperatura eshte aq e ulet dhe arrin ne -170. Merkuri ka ndryshimin me radikal te temperaturave nga planetet e tjere.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s