Neptuni dhe henet e tij!!

Neptuni ka jo me pak se 13 hene ne orbiten e tij.Hena e tij me e madhe eshte Tritoni , i njohur si nje hene aktive. Kjo do te thote se shkencetaret shohin nje fare aktiviteti te vazhdueshem ne Triton. Sipas fotove te marra nga anija hapesinore “Voyager”

shfaqen disa shperthime te ngjashme me gejzerat ktu ne Toke. Ne fakt keto gejzera jane shperthime te gazit nitrogjen nga nentoka e akullt polare e Tritonit.  Cka eshte interesante mbi Tritonin eshte se ai e orbiton Neptunin ne  drejtim mbrapsht.Mendohet se Tritoni do te perfundoje duke u perplasur me Neptunin per shkak te gravitetit dhe faktit se ai po  afrohet gradualisht.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s