Cfare jane njollat diellore?

Sic e dime Dielli eshte nje top i perbere nga gaze jashtezakonisht te nxehta te cilat jane ne zhvendosje dhe rrjedhje te vazhdueshme. Gazet ne brendesi te Diellit dhe ato ne siperfaqe levizin te ndara  dhe ne norma te ndryshme, dhe per me teper gazet ne ekuator levizin me shpejte se ato ne ne pole. Gjithe kjo levizje e pabarabarte dhe ne norme te ndryshme e gazeve shkakton qe fusha magnetike e Diellit te shtremberohet dhe te gershetohet. Ndaj fushat magnetike te ngaterruara permbajne aq shume fuqi saqe jane ne gjendje te pengojne ngjitjen e  gazeve te nxehta ne siperfaqe duke rezultuar keshtu ne njollat diellore:njolla ne diell me te ftohta dhe te erreta se gazet e tjera rrethuese

Advertisements
Ky zë u postua te kuriozitete, Shkence dhe u etiketua si , , , , , , , , , , . Faqeruani permalidhjen.

Një Përgjigje te Cfare jane njollat diellore?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s