Cili ishte mendimi i civilizimeve te lashta mbi njollat djellore?

Per mijera vjet me rradhe , veshtruesit e njollave djellore kane spekuluar mbi dukurine e njollave te erreta ne diell. Kinezet e lashte mendonin se keto ishin yje ne brendesi te diellit, ndersa Azteket i konsideronin si shenja ne fytyren e perendise se tyre te diellit. Filozofi Grek, Aristoteli kishte thene se qiejte ishin perfekt dhe nuk merrnin trajte te ndryshme, prandaj Kisha Katolike ne Europe , e cila ishte e influencuar nga pikepamjet e Aristotelit,duhet te jepte nje shpjegim mbi shfaqjet dhe zhdukjet e herepashershme te njollave diellore. Ne vitin 807 p.k u shfaq nje njolle e madhe diellore per me shume se 1 jave ,por u zhduk  ndersa planeti   Merkur po orbitonte prane Diellit. Pasi u shpik teleskopi ,Christoph Scheiner , i cili ishte prift katolik dhe astronom , deklaroi se keto ishin planete te vegjel qe orbitonin edhe me afer Diellit se Merkuri, dhe mund te dukeshin vetm kur ndodheshin perballe diellit.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s