A mund te riciklohen trupat njerezor?

Pergjigjja eshte akoma jo , por mund te hyje ne pune lengezimi i kufomes.Faktikisht kjo quhet hidroliza alkaline -shperberja e trupit ne nje lende sterile , ngjyre kafe, e cila mund te thahet kollaj.Procesi zhvillohet brenda nje cilindri prej celiku duke shfrytezuar trysnine , nxehtesine dhe sode kaustike . Industria e funeraleve nuk e ofron kete metode si opsion akoma , por gjerat do te ndryshojne me kalimin e kohes.Deri me tani perdorimi i kesaj metode eshte kufizuar ne kufomat qe perdoren per kerkim, tek mbetjet mjekesore dhe tek kafshet e ngordhura. Metode  tjeter per riciklimin e trupit njerezor eshte ajo mbetjeve e djegura ne “krematorium” , te cilave ju ekstraktohet karboni dhe perdoren per grafit.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized dhe u etiketua si , , , . Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s