Si do te reagonin insektet ndaj nje rritje temperaturash?

Si fillim, me pak insekte do te ngordhnin ne dimer, qe do te thote me shume insekte se zakonisht. Rritja e temperatures mesatare do te thote ngrohja e motit do te behet me shpejte , si rrjedhoje insektet do te shumohen me shpejt se normalja. Temperaturat me te larta kane tendencen te pershpejtojne ciklin jetesor te insekteve. Kjo do te thote qe ato do te maturojne dhe do riprodhohen me shpejte duke e zvogeluar kohen midis brezave. Pasojat jane  perhapje me te gjere te semundjeve si Malaria dhe virusit te Nilit perendimor

Advertisements
Ky zë u postua te kuriozitete. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s