C’eshte antimateria?

Antimateria eshte e kunderta e materies (lendes). Ekuacioni i famshem i Ajnshtajnit  E=mc² eshte pershtatur ne menyre qe te tregoje se masa mund te marre jo vetem vlera pozitive por edhe vlera negative .Ekuacioni  E=-mc² merr ne konsiderate ekzistencen e anti-therrmijave. Keto jane si pamje te reflektuara ne pasqyre te thermijave normale, me te njejten mase , por me ngarkesa te kunderta. Pozitronet jane elektronet por me ngarkese pozitive.Anti-protonet jane protonet por me ngarkese negative. Anti-atomet jane e kunderta e atomeve  dhe shkencetaret kane prodhuar me sukses te gjitha keto shembuj te antimateries.

Advertisements
Ky zë u postua te Shkence. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s