C’eshte evolucioni paralel?

Ndonjehere, dy specie te aferta ndahen nga njera tjetra dhe evoluojne ne ambjente te ndryshem, por zhvillojne pak a shume te njejtat karakteristika. Kjo njihet si evolucioni paralel dhe ndodh sepse influencat e ambjenteve te ngjashme  aktualisht cojne ne speciet e ndryshme (te aferta) te zhvillojne tipare te ngjashme. Nje shembull jane antilopet afrikane te cilat jane vendase te fushave barishtore te rrafsheta e te thata te savanes Afrikane, dhe bagetite a Amerikes Veriore te cilat jane vendase ne hapesirat barishtore te rrafsheta e te thata te rrafshinave te Amerikes Veriore. Keto specie kane evoluar larg nga njera tjetra por gjithsesi kane nje ngjashmeri morfologjike sepse qe te dyka kae qene nen influencen e disa ambjenteve kaq familjare,

Advertisements
Ky zë u postua te kuriozitete. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s