Si ndodh vetetima?

Vetetima eshte rezultati i ndarjes se nje ngarkese brenda nje reje. Rete jane te perbera nga miliona thermija akulli dhe pika uji. Keto therrmija perplasen me molekula te lageshta qe kondesohen dhe nga ky proces lirohen elektrone. Keto elektrone grumbullohen ne fund te rese dhe e ngarkojne ate negativisht. Molekulat e lageshta tashme ne rritje , ne mungese te elektroneve ngarkohen pozitivisht dhe grumbullohen ne krye te rese. Kjo  krijon nje ndarje te ngarkeses qe ka nje fushe elektrike e cila eshte negative ne fund dhe pozitive ne krye. Ndersa perplasjet vazhdojne , fusha elektrike forcohet me shume dhe  siperfaqja e Tokes vihet nen rolin ngarkeses pozitive. Dhe kur keto ngarkesa behen te fuqishme mjaftueshem elektriciteti i grumbulluar shkarkohet drejt siperfaqes  se tokes , ne formen e vetetimes.

//ylx-1.com/bnr.php?section=General&pub=263397&format=300×250&ga=g

Advertisements
Ky zë u postua te kuriozitete. Faqeruani permalidhjen.

8 Përgjigje te Si ndodh vetetima?

 1. iiiiiiii thotë:

  me eshte duhur shume ky informacion faleminderit

 2. stela thotë:

  pata nje detyre ne shkolle me kete teme dhe ketu gjeta ate qe me duhej shpresoj qe askush nuk ma ka kopjuar meghithese une i lexoj gjithmone detyrat e para jeni te papam faqja kurioz cau

 3. ideal brahaj thotë:

  sot e pata ket detyr me ket teme dhe ketu gjeta informacionin qe me duhej

 4. anxhela brahja thotë:

  gjithashtu une gjeta ……………………………………………………….
  aahhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 5. orgesa hoti thotë:

  ishte nje informacion shume i mire dhe na duhet kjo ne jet sepse sa me shume informacione te dim aq me mire eshte per ne

 6. eneda rapaj thotë:

  Ky informacion me hyri ne pune per detyrat e mia.

 7. eneda rapaj thotë:

  Ky informacion ishte mjaft i vlefshem per mua.flm

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s