Sa kohe duhet per te fluturuar ne Mars

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane derguar astronatue ne hene dhe ne orbite perreth Tokes. Shume entuziaste te hapesires enderrojne per diten kur do te kete nje mision njerezor ne ‘Planetine e Kuq’ Marsin.

Toka shpesh referohet si ‘guri i trete nga Dielli’, gje qe e ben Marsin gurin e 4 nga Dielli. Pra, edhe pse eshte planeti me afer, perseri mbetet shume larg.

Si Toka, Marsi rrotullohet rreth Diellit, edhe pse ne nje rruge te ndryshme nga Toka. Cdo 26 muaj, Marsi arrin nje pike ne te cilen eshte pika me e afert me Token. Kjo pike eshte midis 34.6 dhe 63 milion milje distance, ne varesi te vitit.

13 muaj pasi Marsi ndodhet ne kete pike Toka dhe Marsi do te jene ne distancen me te madhe te mundshme midis tyre ne te dy anet e diellit ne nje distance 250 milion milje nga Toka.

Qartesisht per te udhetuar ne Mars koha me e mire do te ishte gjate pikes me te afert midis tij dhe planetit tyne per nje distance prej ‘vetem’ 35-63 milion milje larg. Rasti me i fundit ndodhi ne Maj te 2016 dhe tjetri parashikohet ne 2018.

 

Parashikohet se udhetimi do te ishte shume i gjate deri ne 400-450 dite. Nje udhetim ne Mars do te merrte parasysh keto veshtiresi si psh: ekspozimi i astronautesve ndaj rrezeve kozmike dhe rrezatimeve radioaktive, efektet fizike mbi astronautet ndaj ekspozimit te tejzgjatur ne gravitet te ulet dhe ambjent me ndricim te ulet. Faktori me i veshtire per tu parashikuar eshte efekti psikologjik qe mund te vuaje nje astronaut per shkak te izolimit nga toka.

 

 

 

 

 

 

Advertisements
Ky zë u postua te kuriozitete, Shkence, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s