Si funksionon Interneti?

Interneti eshte i perbere nga gjithe kompjuterat neper bote te lidhur me njeri tjetrin. Keto kompjutera jane te lidhura me linja telefoni, lidhje kabell apo lidhje wireless.

Nese nje kompjuter eshte i lidhur me internetin ai flet me kompjuterat e tjere me nje gjuhe qe quhet TCP/IP. Kjo gjuhe na lejon te marrim informacione, dergojme mesazhe, degjojme muzike, shikojme video dhe vizitojme faqe interneti.

Nje shembull praktik se si funksionon interneti shikojme emailin. Nese i dergojme dikujt nje email,kompjuteri njesoj si posta do te dije ku ta dergoje ate. Prandaj duhet te japim adresen e email it. Adresa e emailit ka te dhena te cilat tregojne se ku  dergohet ky i fundit. Ne ndryshim nga telefoni i cili transmeton zerin, kompjuteri transmeton mesazhin ne gjuhen e internetit.

WWW do te thote Word Wide Web dhe eshte ajo pjese e internetit qe i lidh se bashku te gjitha bitet e informacionit ne menyre qe te gjenden me lehte.

Advertisements
Ky zë u postua te Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s